Kalendář akcí

01
zář
1. září 2020
v 08:00


01
zář
1. září 2020
v 09:00


07
zář
7. září 2020
v 08:00


Dějepisné exkurze pokračují

Kategorie: Akce školy Zveřejněno: sobota 22. červen 2019 20:32 Napsal Super User

brezno 1 Poslední květnový den jsme se vypravili na poslední ze čtyř letošních (dle školního roku) dějepisných exkurzí. Naše cíle byly dva: archeoskanzen Březno u Loun a vrch Raná (457 m n. m.). Archeoskanzen se bezprostředně týká obsahu dějepisu VI. ročníku, pravěku. Žáci se zde setkali se životem od neolitu do období stěhování národů.

Největší výhody archeoskanzenu jsou, že si zde žáci mohou na exponáty sáhnout, vyzkoušet si jak fungují, uvědomit si těžkosti pravěkého života a prožít tak alespoň chvíli v pravěku. Hned první zajímavost nám předvedl pan průvodce s rozžehnutím ohně pomocí pazourku a ocílky u hrnčířské pece. Úžasné! Další „zábava“ nás čekala u mlýnského kola, tedy žernovu, kde žáci mleli obilí a vyráběli (a někteří také okamžitě v menším množství konzumovali…) mouku. Následně mohli žáci vyvrtávat pravěkými vrtačkami otvory do břidlice a osekávat její hroty do podoby sekery. Druhá skupina zatím poznávala zajímavosti stepí Českého středohoří na vrchu Raná. Žáci zde měli možnost pozorovat typického zástupce živočichů toho biomu a to sysla obecného. Postupně jsme mezi kavyly a mateřídouškami vystoupali až na vrchol Rané, potkali jsme paraglidisty a rozhlédli se do širokého okolí a mezi vrchy Milá a Želenický vrch jsme spatřili první tři osecké věžáky. Následně se obě skupiny prohodily. Na zpáteční cestě jsem se žáků ptal, zda se jim na výletě líbilo a ohlasy byly kladné, čímž byla mise úspěšně splněna! Příští rok se těším na dějepisnou exkurzi např. do našeho sídelního města a v 8. třídě třeba do Kutné Hory.