Kalendář akcí

01
zář
1. září 2020
v 08:00


01
zář
1. září 2020
v 09:00


07
zář
7. září 2020
v 08:00


Dějepisná exkurze Kutná Hora

Kategorie: Akce školy Zveřejněno: čtvrtek 23. květen 2019 7:47 Napsal Super User

kutnahora 2 Dne 16. května 2019 jsme zahájili tradici dějepisných exkurzí na naší škole. Hned první exkurze byla v mnoha směrech náročná: velká vzdálenost a vysoký počet žáků VIII. ročníku. Obával jsem se kolon na dálnicích a bohužel se mé obavy vyplnily a do cíle jsme dorazili o 1,5 hodiny později. Museli jsme otočit program a nejprve navštívit chrám sv. Barbory, poté se projít městem a nakonec navštívit románský kostel v Jakubu u Kutné Hory, který byl naplánován jako první zastávka.

Celá exkurze byla proložena dějepisnou soutěží, zaměřenou na umělecké památky města. Díky tomu si žáci mohli na historii opravdu sáhnout. Mým cílem bylo, aby nevnímali dějiny jen jako text v učebnici, nehybný obrázek svítící z projektoru či barevný údaj z atlasu. Mým cílem bylo vidět historii v pět set let staré kroužené klenbě barborského chrámu, v úzkých středověkých uličkách, v monumentalitě barokní architektury jezuitské koleje, v nedostavěné věži Vysokého kostela, v pyšných gotických arkýřích měšťanských paláců či Vlašského dvora. Důležité bylo poznání dějinné relativity vnímáním kostela v Jakubu, jež se za 850 let své existence téměř nezměnil. Na něj se dnešním okem díváme jako na malý kostelíček, ale v době svého vzniku byl pro lidi tak monumentální, jako je dodnes chrám sv. Barbory! A do toho puberta! A mekáč! A káefcéčko! A když už tam budem. Ale to je průvodní jev věku žáků. Myslím, že exkurze žákům rozšířila obzory a vnímání, že na světě jsou i jiné věci, kterým třeba porozumí později, ale právě dnes mohla zažehnout jiskra zájmu a zvídavosti, o které dosud neměli potuchy. Cesta zpět by nebyla tolik náročná na kolony na dálnicích, kdybychom nebyli na hodinu zdržení policejní kontrolou u Kolína. Zkuste se dětí zeptat, co viděli, nechte je vyprávět a do Kutné Hory se vydejte! Můj dík patří kolegyním Hametové, Kuklové, Šátkové a Velvarské.